Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Prasideda atranka į projektą „Misija Sibiras’13” (papildyta audio)

Startuoja dalyvių atranka į projektą „Misija Sibiras’13”. Dvyliktosios projekto ekspedicijos tikslas – Tiumenė. Tai Vakarų Sibiro regiono dalis, kur prie tremtinių amžino poilsio vietų žmogaus ranka neprisilietė daugiau kaip dešimtmetį.

č® vieną seniausių Vakarų Sibiro miestų ir jo apylinkes pokario represijos nubloškė beveik šimtą lietuvių šeimų. Taigos gilumoje ir užžėlusiose laukymėse išlikusias tautiečių kapinaites gamta negrįžtamai gali pasiglemžti jau artimiausiu metu. Tad organizatoriai pabrėžia, kad šiai ekspedicijai bus keliami ypač aukšti reikalavimai.

Pasiryžę mesti sau iššūkį ir įnešti savo indėlį į tautos istorijos išsaugojimą dalyvio anketą ras projekto internetiniame portale. Registracija vyks nuo kovo 28 dienos iki balandžio 30-osios.

Š įkart į Sibirą vyksiančios komandos užduotis bus ne tik sutvarkyti, tačiau ir deramai įamžinti jau išnykusių kaimų vietose išlikusias tautiečių kapinaites, vietiniams gyventojams parodyti, kad lietuviai neužmiršta savo tautai brangių vietų ir jomis tinkamai rūpinasi.

Misijoje dalyvauti ypač kviečiami pasaulio lietuviai. Dėl to paruošta ir anglišką dalyvių atrankos anketa. č® tautiečių tremties vietas ekspedicija išvyks liepos 17-ąją – Pasaulio lietuvių vienybės dieną.

„Misija Sibiras’13” tikslas – Tiumenė – yra palikusi gilų pėdsaką tautos istorijoje. Abipus Tūros upės, greta Transsibiro geležinkelio įsikūrusiame viename seniausių Sibiro miestų XVIII a. pab. – XIX a. veikė kalinių persiuntimo kalėjimas. čŒia buvo kalinami 1794, 1830-1831 ir 1863-1864 metų sukilimų dalyviai, knygnešiai. čŒia kalėjo ir paskutiniojo XIX a. sukilimo prieš carinę Rusiją dalyvis poetas Julius Anusavičius.

1946 m. į Tiumenės sritį atitremta estų, lenkų ir keletas lietuvių šeimų. 1947m. gruodį atvežta dar apie 80 lietuvių šeimų iš buvusių Pagėgių, Š ilutės, Klaipėdos, Š iaulių, Telšių, Marijampolės, Vilkaviškio, Kauno apskričių. Tremtiniai dirbo statybose, elektrinėje, plytinėje. Po 5 metų lietuviams leista grįžti į tėvynę. 5 – 6-ajame dešimtmetyje Tiumenėje veikė koncentracijos stovykla, miesto apylinkėse – didelė pataisos darbų kolonija.

—–

Kalbėk [email protected]

 

Kitos naujienos

Trečiadienį paskelbus mobilizaciją didžiausiose nacionalinėse Lietuvos kariuomenės pratybose „Perkūno gri...

Aplinkos ministras patvirtino 

Alytaus jaunimo centro bendruomenė kreipėsi į Alytaus miesto merą ir tarybos narius. Kreipimąsi p...

Kviečiame pasiklausyti pokalbio su šauniais antrokais iš Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos